Podróżowanie po Turcji

Po Turcji można jeździć autem mając prawo jazdy UE, USA lub międzynarodowe prawo jazdy. Konieczne jest posiadanie ze sobą ważnego prawa jazdy, paszportu i dokumentów potwierdzających ubezpieczenie pojazdu. Najlepiej mieć je w samochodzie przez cały czas, gdyż będą niezbędne w czasie jakiegokolwiek wypadku.

Każda z dużych międzynarodowych firm oferujących wynajem aut zagranicą, a także szereg lokalnych tego typu przedsiębiorstw, ma swoje biura na lotniskach i w głównych ośrodkach miejskich.

Tak jak i wakacje w Chorwacji z własnym samochodem dają możliwość zwiedzenia mnóstwa dodatkowych miejsc, tak i w Turcji auto się przyda do tego celu. Jazda w Turcji odbywa się po prawej stronie, tak jak w Europie kontynentalnej. Tureckie znaki drogowe zgodne są z Międzynarodowym Protokołem w sprawie znaków drogowych, a archeologiczne i historyczne miejsca są oznaczone brązowymi znakami. Turcja ma dobrze rozwiniętą sieć całkiem nieźle utrzymanych dróg. Ograniczenie prędkości w obrębie ośrodków miejskich (meskun mahal) wynosi 50km na godzinę i 90km poza ośrodkami miejskimi (120km na autostradach). Stacje benzynowe są dość łatwe do znalezienia, a przy głównych drogach często są otwarte 24 godziny i mają restauracje oraz inne obiekty dodatkowe. Benzyna bezołowiowa (kurşunsuz) jest łatwo dostępna.

Warsztaty samochodowe są często skoncentrowane na niektórych ulicach w obrębie miasta (sanayi) lub można je znaleźć przy drogach szybkiego ruchu.

Jeśli planujesz jazdę własnym samochodem do Turcji, to oprócz paszportu, trzeba zabrać swoje międzynarodowe prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu i międzynarodową zieloną kartę (karta ubezpieczenia) ze znakiem TR w miejscu wyraźnie widocznym (można nabyć go w dniu przyjazdu na granicy). Można poruszać się swoim samochodem po całej Turcji przez okres do sześciu miesięcy. Jeśli chcemy przebywać ze swoim autem w Turcji przez okres dłuższy niż sześć miesięcy, jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku od importu.