Geografia Turcji

Turcja jest oficjalnie, geograficznie i politycznie częścią dwóch kontynentów – Europy i Azji. Mniejsza część, północno-zachodnia, jest częścią Europy, podczas gdy większa część jest częścią Azji.

Turcja zajmuje półwysep o prostokątnym kształcie, na skrzyżowaniu Europy, Azji i Afryki. Jest domem dla wielu cywilizacji i punktem przejścia między kontynentami od wieków.

Turcja leży na dwóch kontynentach: 3% w Europie (Tracja), a pozostała część lądu, w tym Anatolia, w Azji. Stambuł jest jedynym miastem na świecie stojącym okrakiem na dwóch kontynentach, oddzielonych cieśniną Bosfor, która biegnie od Morza Czarnego przez Istambuł i do Morza Marmara, przepływa przez Dardanele aż do Morza Egejskiego.

Na północy Turcja graniczy z Morzem Czarnym, od zachodu jest Morze Marmara i Egejskie, a od południa Morze Śródziemne. Ze względu na swoje położenie oraz fakt, że Turcja jest na styku trzech różnych stref klimatycznych, jest domem dla ogromnej różnorodności krajobrazów i roślin, stanowiąc raj dla turystów i przyrodników.

W północnej części, w regionie Morza Czarnego znajdują się gęste lasy, na południu śródziemnomorskie regiony, równiny przybrzeżne na zachodnim Morzu Egejskim; pastwiska górskie w głębi lądu, pustynie na południowym wschodzie i jeziora na terenie całego kraju.
Turcja jest podzielona na siedem regionów geograficznych (w kolejności wielkości): Wschodnia Anatolia, centralna Anatolia, region Morza Czarnego, region Morza Śródziemnego, region Morza Egejskiego, region Marmara i Południowo-Wschodniej Anatolia.

W Turcji można znaleźć jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Położone są wzdłuż długich brzegów i jest naprawdę mnóstwo, wspaniałych plaż do wyboru. Są to idealne miejsca do opalania, wszystko w scenerii Morza Egejskiego, Morza Śródziemnego lub wybrzeża Morza Czarnego. Każdy z tych obszarów ma coś do zaoferowania, a do tego są wyjątkowym połączeniem historii, cudów natury, różnorodności kulinarnej.

Turcja ma dużą liczbę jezior. Najbardziej godne uwagi jest jezioro Van, największe naturalne jezioro. Liczne są w Turcji także jeziora zaporowe.

Najdłuższą rzeką w kraju jest Kizilirmak, która wpada do Morza Czarnego. Eufrat i Tygrys mające swe źródła w Turcji, przed osiągnięciem Zatoki Perskiej przepływają przez inne kraje.